Nadmerné slzenie (epifora) je stav, kedy dochádza buď k nadmernej produkcii sĺz alebo  k poruche ich odtoku. Slzy plnia viaceré protektívne úlohy vrátane hydratácie oka, odstraňovania nečistôt z povrchu oka a ochrany pred infekciami. V prípadoch, keď  dochádza k narušeniu rovnováhy medzi ich tvorbou a odtokom, nastáva nadmerné slzenie. U psov je tento stav zaznamenávame pomerne často a to v súvislosti s heterogénimi vyvolávajúcimi faktormi.

Príčiny nadmerného slzenia u psov sú rôznorodé, môžu byť prejavom mechanického, alebo alergického podráždenia očí, ale aj obturácie slzných kanálikov, traumy, infekcie oka, či sprievodným príznakom iného očného alebo celkového ochorenia psa. V závislosti od primárnej príčiny je slznie sprevádzané začervenaním, opuchom spojoviek a očného okolia, prižmurovaním a podobne. Pretekajúce slzy dráždia pokožku tváre a pri dlhšom trvaní sfarbujú srť okolo očí.

Nadmerné slzenie u psov

Mechanické podráždenie a trauma oka

Nadmerné slznenie neraz spôsobuje prach, rôzne iné drobné čiastočky,  cudzie telesá,  či očné parazityktoré oko mechanicky podrážia a následne vyvolajú slzenie. Slzenie je v takomto prípade obrannou reakciou oka, ktoré sa snaží zvýšenou tvorbou sĺz vyplaviť všetky čiastočky z oka a minimalizovať jeho poškodenie. Podobne protektívne reaguje oko aj pri fyzickom poranení. Iritáciu oka s následnou zvýšenou tvorbou sĺz  spôsobuje aj prítomnosť ektopickej cílie, distichiázy, či trichiázy. Ide o rôzne poruchy rastu rias, ktoré môžu dlhodobo dráždiť a poškodzovať rohovku. Mechanické podráždenie oka sa okrem zvýšeného slzenia prejavuje aj pocitom diskomfortu, bolestivosťou a začervenaním oka. Psy okrem slzenia oko privierajú a šúchajú si ho labkou, či o koberec, čím môže dochádzať ku zhoršovaniu stavu a pridruženiu sekundárnych komplikácií.

Alergie

Abnormálnou lakrimáciou reaguje organizmus aj pri alergickom podráždení oka. Alergická konjunktivitída u psov je stav spôsobený alergickou reakciou na rôzne látky, ako sú peľ, plesne, roztoče, chemikálie alebo iné alergény vo vnútornom alebo vonkajšom prostredí. Po podráždení spojovkových tkanív a očného povrchu alergénmi reaguje imunitný systém produkciou špecifických protilátok. Uvoľňuje sa aj histamin, ktorý je zodpovedný za niektoré prejavy alergickej reakcie, vrátane slzenia. Histamín v oku rozširuje cievy, čo sa prejavuje opuchom, svrbením, začervenaním oka  a slzením. Zvýšenou tvorbou sĺz organizmus reaguje aj v rámci obranného mechanizmu, keď sa organizmus snaží vyplaviť všetky škodlivé látky z oka.

Infekcie očí 

Za nadmerným slzením môžu u psov stáť aj rôzne očné infekcie spôsobené infekčnými patogénmi, najčastejšie baktériami a vírusmi. Bežne diagnostikovanými ochoreniami vyvolanými bakteriálnymi pôvodcami sú bakteriálna konjunktivitída, blefaritída,  či keratitída. Za týmito infekciami stoja zväčša baktérie (napr. stafylokoky, streptokoky a pod.) citlivé na bežné podávané antibiotiká. Bakteriálne infekcie očí u psov sa môžu objaviť ako primárna infekcia alebo súčasť komplexnejšieho problému. Zápal spojoviek a rohovky môže byť spôsobený aj vírusmi, najčastejšie adenovírusmi. Keratitídu môže vyvolať herpesvírus (CHV-1).

Pri infekciách oka dochádza v rámci obranného mechanizmu organizmu k slzeniu. Slzy nielen vymyvajú nečistoty a infekčné patogény, ale obsahujú aj rôzne antimikrobiálne látky, ktoré napomáhajú v boji proti infekciám.  Taktiež hydratáciou očného povrchu sa snažia zmierňovať podráždenie a diskomfort oka. Infekcie oka sa okrem slzenia prejavú aj výtokmi rôzneho charakteru (serózne, mucinózne, až hnisavé), opuchom a začervenaním spojoviek.

Poruchy v odvádzaní sĺz 

Príčinou epifory nemusí byť len nadmerná produkcia sĺz, ale aj anatomické defekty alebo funkčné poruchy súvisiace so systémom odvádzania sĺz. Čiastočná alebo úplná obturácia slzného kanála, jeho nevyvinutie alebo abnormálne tvarované slzné body môžu spôsobovať narušenie odtoku sĺz. Slzy neodtekajú, ale sa hromadia v oku a potom sa pri každom mrknutí šíria cez povrch očného bulbu. Vzniká tak  ideálne prostredie pre rozvoj bakteriálnych a kvasinkových infekcií, ktoré sa často sekundárne pridružujú. Oko môže byť začervenalé a okolie oka býva napuchnuté a aj farebne zmenené. Liečba závisí od konkrétnej abnormality, pričom je esenciálne potrebné určiť správnu diagnózu.

Niektoré psie plemená majú dedičnú predispozíciu k poruchám odvádzania sĺz. Napr. brachycefalické plemená mávajú nielen kratší nos, ale aj menšie alebo abnormálne tvarované slzné kanáliky. U týchto plemien, ale aj u bišóna, či toy pudla  však môže dôjsť k prelievaniu sĺz aj preto, že slzy sa nedostanú kvôli plytkému priestoru očných viečok k slzným bodom, ale namiesto toho sa rozlejú po stranách nosa. Maltézsky psík trpí náchylnosťou k obturácii slzných kanálikov. 

Iné ochorenia 

Nadmerné slzenie býva sprievodným príznakom aj niektorých očných i celkových ochorení. Napr. pri glaukóme môže zvýšený intraokulárny tlak vplývať na funkciu slzného aparátu, či dráždiť spojovku. Výsledkom v takýchto prípadoch je väčšia tvorba sĺz. Podobne možno nadmernú lakrimáciu pozorovať aj pri abnormalitách mihalníc. Príčinou je reakcia oka na dráždenie očného povrchu, či pridružené zápalové procesy. Pri ektropiu môže dochádzať k prelievaniu sĺz cez okraj mihalnice kvôli nedostatočnému kontaktu mihalnice s povrchom oka. 

Aj pri poruchách inervácie očných štruktúr možno u psa pozorovať nadmerné slzenie. Nervový systém hrá kľúčovú úlohu pri riadení produkcie sĺz. Ak dojde k poruche nervovej inervácie, môže dôjsť k rôznym očným problémom, vrátane zvýšeného slzenia. Porucha inervácie očných štruktúr môže byť vyvolaná traumou, neuropatiou, infekčným ochorením, autoimunitne a podobne. 

Záver

Epifora nie je stav ohrozujúci psa na živote, no napriek tomu jej treba venovať pozornosť. Zvieraťu spôsobuje totiž nielen diskomfort, ale  potencionálne môže byť prejavom závažného zdravotného problému. Vzhľadom na veľkú variabilitu možných vyvolávajúcich faktorov, vyžaduje kvôli identifikácii stav nadmernej lakrimácie vyšetrenie u veterinárneho lekára.

MVDr. Pavol Zubrický

Veterinárna poliklinika Althea